Otvorenje novog kardiološkog laboratorija na Rebru

19. veljače 2013. godine u Klinici za bolesti srca i krvnih žila, Kliničkog bolničkog centra Zagreb, otvoren je novi Laboratorij za intervencijsku kardiologiju.

Smješten u dvije angiološke sale i opremljen s dva najmodernija radiološka sustava za kateterizaciju srca, labotratorij će doprinjeti znatnom smanjenju liste čekanja za kardiološke pacijente.

Opremanje prostora i kupnju novih uređaja financiralo je Ministarstvo zdravlja sa 16 milijuna kuna, a u planu je nabavka još dva uređaja. Time će Klinika za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb u ovom području medicine postati vodeća u jugoistočnoj Europi.

Laboratorij je svečano otvorio ministar zdravlja prof. dr. sc. Rajko Ostojić u nazočnosti doc. dr. sc. Zlatka Giljevića, ravnatelja Kliničkog bolničkog centra Zagreb, prof. dr. sc. Davora Miličića, predstojnika Klinike za bolesti srca i krvnih žila i brojnih drugih gostiju.

U Laboratoriju za intervencijsku kardiologiju godišnje se obavi oko 2.500 djagnostičkih i terapijskih postupaka, među kojima oko 1000 složenih intervencijskih zahvata.

Novi radiološki uređaji za kateterizaciju srca omogućavaju snimanje srca i koronarnih krvnih žila s tehnologijom ravnih digitalnih detektora, povećavajući dijagnostičku preciznost i smanjujući dozu zračenja pacijenta. Uz njih su nabavljeni i napredni softveri za 3-D rekonstrukciju i analizu koronarnih žila, odnosno za izračunavanje stenoze (suženja) žila.

Novost su i FFR (fractional flow reserve) i intravaskularni ultrazvuk (IVUS) integrirani u angiografski uređaj koji omogućava dodatnu ultrazvučnu analizu koronarne patologije.

Stavljanjem u pogon novih radioloških uređaja, udvostručit će se broj postupaka, smanjiti liste čekanja i potreba za klasičnim kardiokirurškim zahvatima, omogućiti rutinska primjena i uvođenje novih metoda dijagnostike i liječenja.
U posljednje vrijeme kod nas se bilježi blago smanjenje broja umrlih od koronarnih bolesti, što je dijelom zasluga liječenja intervencijskim metodama, osobito kada je riječ o bolesnicima s infarktom miokarda.

Liječenje akutnog infarkta miokarda metodom mehaničkog otvaranja zatvorene krvne žile kod nas se provodi poslijednjih 12 godina, a od 2005. laboratorij za intervencijsku kardiologiju se uključuje u Hrvatsku mrežu intervencijskog liječenja akutnog infarkta miokarda.

Riječ je o jedinstvenom projektu Hrvatskoga kardiološkog društva i Ministarstva zdravlja RH, u sklopu kojega KBC Zagreb zbrinjava bolesnike s akutnim infarktom miokarda s područja grada Zagreba uključujući i područje KB Merkur, Velike Gorice te šire regije gradova Varaždina i Bjelovara.

Godišnje se u Klinici intervencijski liječi oko 250 bolesnika s akutnim infarktom miokarda (STEMI) i gotovo jednaki broj bolesnika s NSTEMI i nestabilnom anginom.